Kaidan
720P IMDb : 8
720P

Kaidan

 Süre: 183 Dakika

 Ülke: 

  


Fantastik sinema tarihinin övünç kaynaklarından olan Kaidan (Kwaidan), 4 ayrı hikayeden oluşan bir antoloji filmi. 4 bölümden oluşan hikayenin her bir bölümü ayrı bir mevsimi, daha doğrusu o mevsimin genelde insana hissettirdiği şeyleri simgeliyor. ”Kaidan”lar Japon hayalet/ruh hikayeleri. Tıpkı bizim ülkemizde Cin hikayeleri olduğu gibi, Japonların sözlü (belirli bir dönemden sonra yazılı ve çizili) tarihsel geleneğinde de hayalet/ruh hikayeleri yaygın fakat bu iki kültür arasında bir fark var. Bizim “Cin” adını verdiğimiz yaratıkların kökeni dinsel kaynaklara dayanıyor ve insandan tamamen bağımsız başlı başına bir türü simgeliyor. Yani her ne kadar insan bedenine girip, kontrol edebildikleri varsayılıyor olsa da bizim cinlerimiz Hristiyan mitosundaki Şeytan/Kötü Ruh/İblis formlarına yakın duruyorlar, halbuki Japon Kaidan’ları insan ruhu kökenli, yani bir şekilde ölmüş insanlarla bağlantılılar.

Black Hair: eski çağlarda Kyoto'da geçen hikaye, zengin olmak isteyen bir Samurayın, çok sevdiği karısını zengin bir kadınla evlenmek için terk etmesini anlatıyor. Ancak başarısız geçen evliliğinin ardından eski karısına dönen Samuray, karısı hakkında bilmediği bir gerçeği öğrenecektir.

The Woman in the Snow: bir gün kar fırtınasına yakalanan genç bir oduncu, kadın suretinde kendisine gözüken "Buz Ruhu" tarafından kurtarılır. Bu iyiliğin karşılığında oduncunun tek yapması gereken bu sırrı kimseyle paylaşmamasıdır. Ancak oduncu yıllar sonra sözünü unutur ve sırrını karısına söyler.

Hoichi the Earless: Hoichi, bir manastırda yaşayan kör bir müzisyendir. O kadar başarılıdır ki, kendisini dinleyen herkesin gözyaşlarına boğulduğu söylenir. Günün birinde bir Samuray, Hoichi'nin kaldığı manastıra gelir ve efendisi için de çalmasını rica eder. Ancak bu soylu adamın evine gittiğinde, başına garip olaylar gelecektir.

In a Cup of Tea: çay içerken fincanın içinde başka bir yüz gören Samuray, eski bir Samuray'ın hayaleti tarafından rahatsız edilmeye başlar.

Kaynağını Japon Halk Hikayelerinden alan Kaidan (Kwaidan), yönetmeni Masaki Kobayashi'ye de Cannes Film Festivali'nde Jüri Özel Ödülü'nü kazandırmıştı.

 2.573İZLENME

 10BEĞEN

 0BEĞENME

Detay
Adblock Tespit Edildi! Adblock ile bu partı izleyemezsiniz. Lütfen reklam engelleyici eklentinizi devre dışı bırakınız ve sayfayı yenileyiniz!
3Favori Ekle Sonra İzle
9.2
Toplamda 14 oy verildi.
Sorun Bildir
Yorum Alanı 4 Yorum Yapılmış
 1. avatar
    nasrullah Nisan 23, 2019 00:18:07

  10/8 ancak 2x hızında izleyin. Korkunun zirvesi. özellikle kürt korku hikayeleri ile aynı oluşu şaşırtıcı

 2. avatar
    remziye kavrak Nisan 23, 2019 23:43:33

  Birbirinden bağımsız, dört etkileyici hikaye. Korku filmi olarak düşünmüyorum. Tamamen evrensel yasalarla insanın imtihanı olarak görüyorum. İlahi sistem içinde insanın yaptığı seçimler ve o seçimlerin insana geri dönüşü. Pişmanlıklar çoğunlukta görülüyor ne yazık ki. Ne mutlu pişmanlıkla vicdanı sızlamayanlara. Çok berbat bir mahkeme çünkü. İzlenesi hayat dersleriyle dolu harikulade bir dörtlük. Emeğinize teşekkürler Uğur Film.

 3. avatar
    Öney Olcaytu Aralık 10, 2020 19:49:17

  Sinema sanatının başyapıtlarından biri. Işık ve gölge kullanımından oyunculuklara, sahne planlarından müziğe, gerilimli atmosferinden ağır ve korkutucu ritmine kadar muhteşem.

 4. avatar
    ertuğrul uçar Ocak 10, 2021 23:33:23

  1964 te bu filmi yapmış. Bunu ben şimdiye kadar nasıl izlememişim, böyle bir filmi. Kobayashi gerçekten çok büyük yönetmen. bu teşşekküler admin.

Sitemizde bulunan film, videolar, film fragmanları ve diğer tüm videolar çeşitli paylaşım ortamlarında da bulunmaktadır. Sitemiz sadece youtube.com, video.google.com, yahoo.com vb. sitelerde eklenmiş ve paylaşıma açılmış videoları yayınlamaktadır. Serverımıza kesinlikle yükleme yapılmamaktadır. Bu yüzden ugurfilm.com sitesi hiç bir yasal hükümlülüğe tabi tutulamaz. İstenildiği takdirde hak sahipleri videoların kaldırılması talebinde bulunubilirler. İLETİŞİM, Sitemap, film izle, sinema izle