Sarıkamış Cephesine İstenen Sinematograf

Sarıkamış Cephesine İstenen Sinematograf

  Aralık 11, 2019

  193 Okunma

Sene 1915, Sarıkamış'tan çekilen şifreli bir telgrafta yazılanlar ilginçtir. Komutan Hafız Hakkı Paşa askerlerin kışın can sıkıcı günlerini çabuk geçirebilmesi, özellikle de hastaların eğlendirilmesi için Erzurum valisi aracılığıyla İçişleri Bakanlığı’na, masrafları ordunun karşılayacağı iki sinema kumpanyasının gönderilmesini talep eder...

1915 yılına ait şifreli bir telgraf, orduyla sinemanın yollarının kesiştiğine dair önemli bir örnektir. Mekân Sarıkamış. “Allahüekber Dağları’nda on binlerce şehide mezar olan metrelerce kar, bitmek bilmeyen ve canlar alan tipi ve Mehmetçiği âniden bastıran uykunun ardından ölüme götüren uğursuz ayazlara uzanan zor ve kahredici bir bozgunun yaşandığı bölgenin” komutanı Hafız Hakkı Paşa’dır.

İlkin ordunun gözetiminde bir sinematograf gönderilip gönderilmeyeceği sorulur. Ancak olumlu bir sonuç alınamaz. Ardından Hakkı Paşa, askerlerin kışın can sıkıcı günlerini çabuk geçirebilmesi, özellikle de hastaların eğlendirilmesi için Erzurum valisi aracılığıyla İçişleri Bakanlığı’na, masrafları ordunun karşılayacağı iki sinema kumpanyasının gönderilmesi talebinde bulunur. Bu isteği ilginç kılan savaşın şiddetle yaşandığı bir bölgeden gelmesidir ve talep onca rakam arasına sıkıştırılmış kelimelerle ifade edilir.

Hakkı Paşa günlüklerine baktığımızda, askerlerinin en önemli gereksinimi şu şekilde dile getirir:

“Düşman böyle bir havada taarruz etmeyeceğine kanîim. Bu sebepten askeri mevzileri yakındaki köylere çektirip bolca istirahat ettiriniz. En ziyade buna ihtiyaçları vardır.”

Telgrafın tarihi göz önüne alındığında, bu arzunun büyük ihtimalle gerçekleşmediği ortada. Çünkü çok kısa bir süre sonra askerlerin durumu iyiden iyiye kötüleşir ve ordu bozguna uğrar.

Yorum Alanı
ugurfilm.com, 5651 sayılı yasada tanımlanan yer sağlayıcı olarak hizmet vermektedir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri veya meslek birlikleri, iletişim sayfasından bize ulaşabilirler.
Sitemap, film izle tipobet yeni giriş adresi betebet yeni giriş adresi jojobet