Film İncelemesi: Kalandar Soğuğu

Film İncelemesi: Kalandar Soğuğu

  Kasım 17, 2019

  43 Okunma

Hasan Erkan Şen'in yazdığı, Kalandar Soğuğu filminin incelemesini sizlere sunuyoruz...

KALANDAR SOĞUĞU

2015 yılında gösterime giren Kalandar Soğuğu filmine hayat veren, yönetmenliğini üstlenen ve senaristliğini Bilal Sert ile birlikte yapan Mustafa Kara, Karadeniz’in ruhunu filmin başından sonuna kadar izleyiciye sunuyor. Kalandar Soğuğu diğer kurmaca filmlerin aksine, izleyicide belgesel sinema ile kurmaca sinema arasında ince bir çizgi etkisi bırakmaktadır. Bu durum filmde gerçekçiliği ön plana çıkarıyor.

Kalandar Soğuğu Ne Anlatıyor?

Mehmet’in eşi, annesi ve biri down sendromlu, iki oğlunun, Karadeniz’in zorlu koşullarındaki yaşam öyküsü anlatılıyor. Karadeniz’in dört mevsimini de izleyiciyle buluşturan filmde, Karadeniz’de kış mevsiminin ne kadar çetin geçtiği, bölge insanının kış hazırlıkları, ilkbaharda doğanın muhteşem görüntüsü, kar örtüsünün yerini baharın yeşiline bırakmasıyla çiçekler gibi insanların da yeni umutlar açması işlenmiştir. Olabildiğince özgün bir yapıda olan film, giyim kuşam, barınma koşulları, geçim için iş uğraşları, aile yapısı ve şivesi ile Karadeniz yayla insanını anlatıyor. Karadeniz yayla insanının sırtındaki ağır yükü ve kadın ile erkek arasındaki iş bölümünü de gösteren yönetmen Mustafa Kara, köy hayatından, yayla hayatından uzak izleyici kitlesinin de bu hayatlar hakkında bilgi sahibi olmasını sağlıyor. Karadeniz kadınının ev idaresindeki zorlu durumundan da bahseden film, zaman zaman izleyicinin gözlerini yaşartabilecek sahneler barındırıyor. Hüzün, gözyaşı, umut ve gülümsemeleri bir araya getiren Kalandar Soğuğu sinematografik olarak da doğal ve başarılı görseller sunuyor.

Kalandar Soğuğu’nun Kazandığı Ödüller

Film sinema sanatındaki olumlu ve önemli konumunu net bir şekilde almış, bunu gerek oyuncular gerekse filmin aldığı ödüllerle nesnelleştirmiştir. Ayrıca henüz ikinci filmini çekmiş olan yönetmen Mustafa Kara, yönetmenlik kariyerinde ve sinema alanında önemli bir adım atmıştır.
Kalandar Soğuğu birçok festivalde gösterilmiş ve 28. Tokyo Uluslararası Film Festivalinden en iyi yönetmen ve WOWOW ödüllerini, Avrupa’da düzenlenen Premiere Plans Dangers’tan jüri özel ödülü ve bunların haricinde en iyi erkek oyuncu, en iyi sinematografi ve en iyi kurgu ödüllerini almıştır.

Kalandar Soğuğu’nun Ayrıcalıkları

Ayrıca zorlu koşullarda, uzun bir zaman diliminde ve oldukça fazla çaba harcanarak çekildiği apaçık ortadadır. Kurguda müzik olarak farklı bir kültürün müziği olan “Arıx” kullanılması alışılagelen Karadeniz filmlerine nazaran dikkat çekici bir başka özellik daha oluşturuyor. İneğin doğum sahnesini, Mehmet’in dağlardaki mücadelesini, Mehmet’in boğası Poyraz’ı güreşler için eğitmesi gibi daha birçok sahneye baktığımızda filmin neredeyse tümünün gerçekçi olduğunu görüyoruz.

Kalandar Soğuğu Oyuncu Kadrosu

Mustafa Kara, Kalandar Soğuğu filminde, kendisi ile birlikte Tuncel Salman, Haydar Şişman, Nuray Yeşilaraz, Hanife Kara, İbrahim Kuvvet, Muzaffer Şen, Hasan Fehmi Hizal, Ahmet Kayar ile etkileyici bir oyuncu kadrosu oluşturuyor.

Özel Yorumum

Bir Karadenizli olarak, özlemini çektiğim manzaralarla beni buluşturan bu film hayatım boyunca unutmayacağım ve özellikle kent hayatından başka hayatlarda yaşamayan tüm dostlarıma tavsiye edeceğim bir filmdir. Sinematografik olarak ta; sahnelerin gerçek zamanlarda çekilmiş olması (mevsimlerin gelmesi beklenerek çekilen bir film ki bu ekstra uğraş ve emek demek), tüm görsellerin, filmde anlatılan hikâyenin, kostüm, dekor ve makyajın, film boyunca gerçeklik ilkesinden sapmadan filmin akıcılığını bozmaması, Kalandar Soğuğu ve yönetmeni Mustafa Kara’yı, bir sinema öğrencisi olarak benim ufkumu açan, yoluma ışık tutan önemli filmlerden ve yönetmenlerden biri konumuna getirmiştir.

Hasan Erkan Şen

Yorum Alanı
ugurfilm.com, 5651 sayılı yasada tanımlanan yer sağlayıcı olarak hizmet vermektedir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri veya meslek birlikleri, iletişim sayfasından bize ulaşabilirler.
Sitemap, film izle tipobet yeni giriş adresi bonus veren bahis siteleri yabancı dizi izle jojobet